• ساعت : ۹:۰:۲۵
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۶/۱۰ 
  • تعداد بازدید : 102
  • کد خبر : ۱۸۵۹۵
مهندس غلامرضا مفیدی خبر داد:
افزایش ۲۴ هزار بشكه‌ای تولید روزانه نفت در شركت نفت و گاز كارون
مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون از افزایش تولید نفت این شرکت به میزان 24 هزار بشکه در روز خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مناطق نفتخیز جنوب و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، غلامرضا مفیدی با اشاره به اینکه شرکت نفت و گاز کارون با ظرفیت تولید روزانه بیش از یک میلیون بشکه نفت خام از میادین نفتی اهواز، منصوری، رامین و آبتیمور، بزرگترین شرکت بهره بردار در مناطق نفتخیز جنوب است، گفت: این شرکت تولید کننده نفت، گاز، مایعات گازی و آب صنعتی و شرب مورد نیاز تاسیسات نفتی و نیز آب شرب شهرک‌های مسکونی سازمانی است و در حال حاضر تولید روزانه نفت در شرکت نفت و گاز کارون افزایش ۲۴ هزار بشکه‌ای را نشان می‌دهد.

 

مفیدی بیان داشت: اهداف و برنامه‌های عملیاتی شرکت کارون با توجه به اهمیت و جایگاه استراتژیک آن در چرخه اقتصاد و صنعت نفت کشور با یک سند راهبردی مشتمل بر ۳ هدف اصلی و ۶۵ برنامه عملیاتی و فعالیت‌های مرتبط با آن‌ها تهیه و تدوین شده استف ضمن اینکه تحقق تولید برنامه ریزی شده سالیانه از مخازن هیدروکربوری، نگهداشت و ارتقای نظام ایمنی- بهداشت و پدافند غیرعامل، کاهش آلاینده‌های زیست محیطی از جمله اهداف پیش رو محسوب می‌شود.

 

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون ادامه داد: با توجه به جایگاه ویژه این شرکت در تولید حدود ۲۵ درصد نفت خام کشور از مخازن نفت با میانگین عمر تولیدی بیش از ۵۰ سال و همچنین تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی، نگهداشت توان تولید از چاه‌های نفت و تاسیسات فرآورشی و خطوط لوله در شرایط آمادگی جهت بازگشت به سقف تولید در کوتاه‌ترین زمان ممکن، شالوده اصلی اهداف و برنامه‌های این شرکت در سال جهش تولید است.

 

مفیدی تصریح کرد: در این رابطه با اتکا بیش از پیش به تجربیات ارزشمند سرمایه‌های انسانی شرکت و نیز توانمندی تامین کنندگان داخلی کشور در زمینه فراهم نمودن کالا و اجرای پروژه‌ها با رویکرد استمرار تولید ایمن و پایدار با رعایت حداکثری الزامات زیست محیطی از اهم رویکرد‌های این شرکت به شمار می‌رود.

 

تحقق ۱۰۰ درصدی برنامه‌های تولید نفت و گاز

او با بیان اینکه در حوزه تولید نفت و گاز در ۳ ماه اول امسال، بیش از ۱۰۰ درصد برنامه تولید این شرکت محقق شده که این دستاورد مرهون لطف الهی و همت و تلاش همکاران در بخش‌های مختلف است، گفت: تامین حدود ۴۶ میلیون بشکه نفت خوراک پالایشگاه‌های داخلی کشور، افزایش حدود ۲۴ هزار بشکه در روز نفت تولیدی با راه اندازی ۵ حلقه چاه جدید و تعمیری با انجام ده‌ها فعالیت انجام شده بر روی چاه‌های نفت و گاز با رعایت کامل الزامات زیست محیطی و ایمنی از جمله دستاور‌های این شرکت هستند.

 

مفیدی درخصوص تامین کالا در شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون از ابتدای امسال تا کنون بیان کرد: تعداد ۳۶۳ قلم کالا به ارزش ۵۰ میلیارد ریال خریداری و به واحد‌های متقاضی تحویل شده، ضمن اینکه در سال ۱۳۹۸ نیز به منظور حمایت از تولیدکنندگان داخلی تعداد ۴ هزار و ۵۹ قلم کالا به مبلغ افزون بر ۳۳۰ میلیارد ریال از تولیدات ساخت داخل خریداری شده است.

 

بومی سازی ۵۲ قلم کالا در شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون

این مقام مسئول در تشریح بومی سازی اقلام موردنیاز این شرکت اظهار داشت: در حوزه ساخت داخل ۵۲ قلم کالا به ارزش حدود ۵/۳ میلیارد ریال در ۳ ماه نخست امسال بومی سازی شده و این فرآیند بصورت مستمر تحت پیگیری قرار دارد. همچنین در حوزه تعمیرات اساسی در مدت مذکور براساس برنامه، تعداد ۷۴ دستگاه تجهیزات و ماشین دوار و ثابت مورد تعمیر قرار گرفته است.

 

غلامرضا مفیدی، ضخامت سنجی خطوط لوله جریانی به طول ۱۰۳ کیلو متر و سطح ضخامت سنجی شده به میزان ۵۴۰ هزار دسی متر مربع، همکاری در طراحی و تامین نشت بند سقف مخزن استراتژیک شرکت، انجام بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ مورد پایش و کنترل حفاظت کاتدی خطوط لوله و تاسیسات در ۳ ماه اول امسال، همکاری و بررسی و انجام اقدامات فوری درخصوص ایمن سازی انشعابات غیرمجاز جهت جلوگیری از هدررفت سرمایه ملی و کاهش آلودگی‌های زیست محیطی را از جمله بازرسی‌های فنی شرکت عنوان کرد.

 

رعایت الزامات زیست محیطی از اولویت‌های شرکت نفت و گاز کارون

او در تشریح پروژه‌های اولویت دار شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون گفت: با توجه اهتمام شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون به رعایت الزامات محیط زیستی و همچنین توجه به این نکته که تاسیسات شرکت دارای قدمت هستند، اولویت شرکت در اجرای پروژه‌های زیست محیطی به موازات اجرای پروژه‌های مرتبط با تحقق رسالت اصلی سازمان یعنی تولید ایمن و پایدار با لحاظ کمیت و کیفیت برنامه شده است که درحال حاضر طرح‌ها و پروژه ملی در حوزه این شرکت درحال مطالعه و اجرا هستند.

 

مفیدی ادامه داد: در این خصوص طرح ۲۸ مخزن و نیز طرح بازسازی و نوسازی تاسیسات و همچنین ایمن سازی کریدور خطوط لوله شرکت به موازات طرح جمع آوری و بهسوزی گاز‌های ارسالی به مشعل از اولویت‌های اصلی این شرکت محسوب می‌شود که همزمان با این طرح‌ها، اجرای حدود ۳۰ پروژه نیز به صورت مستقیم و تحت مدیریت این شرکت در حال اجرا است.

 

عملکرد شرکت نفت و گاز کارون در زمینه مسئولیت‌های اجتماعی چگونه است؟

مفیدی مسئولیت اجتماعی را از اولویت‌های وزارت نفت به ویژه در سال‌های اخیر عنوان و تصریح کرد: شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون در جایگاه یک مجموعۀ صنعتی پیشرو، همواره در توسعه جامعه پیرامونی و رونق کسب و کار از طریق عمل به مسئولیت‌های اجتماعی متناسب با منابع در اختیار اهتمام ویژه‌ای داشته است، که مروری بر بیش از ۲۰ سال فعالیت این شرکت نیز بیانگر این واقعیت است که این سازمان همواره کوشیده ضمن گسترش دایرۀ ذینفعان خود، در مسیر تحقق درخواست‌های منطقی و متوازن عمومِ ذینفعان و ارتقاء رضایت آنان به ویژه جامعه‌های شهری و محلی مجاور تاسیسات و حوزه فعالیت خود گام بردارد.

 

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون گفت: مدیریت کلان این شرکت اعتقاد دارد که مسئولیت پذیری اجتماعی یک تعهد و باور سازمانی است که به دنبال خلق ارزش مشترک و تعریف رابطه برد – برد بین ذینفعان و سازمان است و سازمان‌های موفق ادامه حیات خود را در گروی احساس مسئولیت در برابر اجتماع می‌بینند و با رویکرد‌های آینده نگر مسئولیت اجتماعی را نه تنها سیاستی هزینه بر تلقی نکرده بلکه آن را نوعی سرمایه گذاری انسانی و اجتماعی به شمار می‌آورند.

 

به گفته غلامرضا مفیدی، شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون در کنار وظیفه ذاتی و رسالت خطیر تولید نفت و گاز، هیچگاه از عمل به مسئولیت‌های اجتماعی خود و توجه به امور عمران، آموزشی، مذهبی، فرهنگی، اشتغالزایی و ... جوامع پیرامونی و روستا‌های همجوار تاسیسات غافل نبوده و همواره نسبت به این امر اهتمام لازم را برغم محدودیت منابع مدنظر داشته است.

 

او پیشگامی این شرکت در تشکیل کارگروه مسئولیت‌های اجتماعی (CSR) و سازماندهی گروه‌های بسیج جهادی با محوریت پایگاه مقاومت بسیج را از دیگر مصادیق توجه شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون به جامعه پیرامونی عنوان و بیان کرد: اقدامات چشمگیر صورت گرفته در بازسازی فضا‌های آموزشی و مذهبی، منازل مسکونی افراد بی بضاعت، آبرسانی، توزیع اقلام ضروری به روستا‌ها و مناطق کم برخوردار شهری که صرفاً از محل صرفه جویی‌ها و بدون وجود ردیف بودجه اختصاصی انجام شده برگ زرینی است که در کارنامه این شرکت ثبت شده است.

 

مفیدی، همکاری در توسعه فضا‌های آموزشی و مذهبی روستا‌های همجوار تاسیسات از طریق احداث، بازسازی و مرمت ۱۰ باب مدرسه و ۲۵ مسجد و حسینیه، همکاری و مشارکت فعال درارائه راهکار‌های ایمن جهت احداث کانال اصلی و کانال‌های فرعی ریزگرد‌ها در جنوب شرق اهواز در محل تلاقی با زیرساخت‌های نفت و گاز و همکاری در تعریف پروژه فی مابین وزارت نفت و منابع طبیعی استان جهت بیابان زدایی و درخت کاری کانون ریزگرد‌های جنوب شرق اهواز در مساحتی به وسعت ۴ هزار هکتار با اعتبار حدود ۴۵۰ میلیارد ریال را نمونه اقدامات انجام شده از سوی شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون برشمرد.

 

او اظهار داشت: مشارکت در آبرسانی به روستا‌های بخش غیزانیه اهواز به وسیله تانکر از سال ۹۳ تا کنون و تامین ۶۰ میلیارد ریال از اعتبار خرید لوله‌های طرح آبرسانی به این بخش به موازات همکاری در ارائه و نظارت بر اجرای شیوه‌های فنی و ایمنی اجرای خط لوله در محل تلاقی با خطوط لوله و. نفت و گاز، همکاری با اجرای پروژه‌های متعدد عمرانی و عام المنفعه شهری و روستایی با ارائه راهکار‌های اجرایی فنی و عملیاتی شامل؛ ورزشگاه فولاد، توسعه فرودگاه اهواز، طرح توسعه جاده ساحلی شرقی رودخانه کارون، تعریض و بهسازی جاده کوی علی آباد بروال، تعریض و بهسازی مسیر دغاغله و عنافچه و...  از دیگر اقدامات شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون محسوب می‌شوند.

 

به گفته این مقام مسئول، شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون در احداث سیل بند در اطراف روستا‌های همجوار و تامین ماشین آلات جهت استحکام بخشی سیل بند‌های قدیمی در زمان سیلاب فروردین پارسال، تامین ۱۵ هزار اصله نهال جهت توسعه فضای سبز روستا‌های اطراف تاسیسات و کانون ریزگردها، تهیه و توزیع بسته‌های نوشت افزار در روستا‌های همجوار تاسیسات، تامین بسته‌های حمایتی شامل؛ البسه و کفش برای ایتام تحت پوشش کمیته امداد شهرستان‌های کارون و اهواز مشارکت فعال و بی نظیری داشته است.

 

مشارکت شرکت نفت و گاز کارون در روز‌های کرونایی

غلامرضا مفیدی با بیان اینکه شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون در روز‌های کرونایی مشارکت دارد، گفت: این شرکت در شرایط بحرانی شیوع بیماری کرونا از جامعه محلی و مجاورین خود غافل نبوده و خدماتی در این زمینه نیز به روستا‌های همجوار تاسیسات و مناطق شهری ارائه نموده است که از آن جمله می‌توان به ضدعفونی و گندزدایی مستمر روستاها، مناطق شهری اهواز و شهرستان کارون و جایگاه‌های سوخت سطح شهر اهواز اشاره کرد.

 

او راه اندازی کارگاه تولید ماسک و دستکش یکبار مصرف در مجموعه بسیج جهادی این شرکت، توزیع بسته‌های بهداشتی تولیدی در روستا‌های همجوار تاسیسات و مناطق شهری کلانشهر اهواز و شهرستان کارونف تهیه و توزیع بیش از ۹ هزار پرس غذای گرم در ایام ماه مبارک رمضان در بین خانواده‌های نیازمند روستا‌ها و مناطق کم برخوردار شهری، تهیه و توزیع حدودیک هزار بسته معیشتی در روستا‌های اطراف تاسیسات با تلاش گروه‌های بسیج جهادی، تهیه، بسته بندی و تحویل ۲ هزار بسته معیشتی به قرارگاه مرکزی رزمایش مومنانه استان خوزستان به ارزش حدود ۶ میلیارد ریال و اعزام گروه‌های جهادی بسیج در روستا‌های اطراف تاسیسات و مناطق شهری اهواز جهت غربالگری و شناسایی افراد مبتلا به کرونا، از دیگر خدمات این شرکت در شرایط مذکور عنوان کرد.

V5.7.4.0