• ساعت : ۱۴:۲۰:۷
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ 
  • تعداد بازدید : 69
  • کد خبر : ۱۷۵۷۱
اقدامات و برنامه هاي زیست محیطی شرکت بهره برداري نفت و گاز کارون؛
اجرای پروژه های زیست محیطی با اعتبارحدود 8 هزارمیلیارد ریال
در راستاي حفاظت از محيط زيست و کاهش آلاينده ها اجرای 30 پروژه زيست محيطي با اعتبارحدود8 هزار ميليارد ريال در حوزه عملیاتی شرکت بهره برداربی نفت وگاز کارون در دست اجرا می باشد .

به گزارش روابط عمومي، مديرعامل شرکت بهره برداري نفت و گاز کارون در تشریح خبر فوق اظهار داشت: فعاليت هاي زيست محيطي اين شرکت در حوزه هاي جلوگیري از نفت سوزي و انتشار گازهاي همراه نفت در هوا، دفع پسآب کارخانه هاي نمکزدایی،‌ اجرایی نمودن مدیریت انرژي و بهینه سازي مصرف حامل های انرژي در کلیه فرآیندها‌ و توسعه فضاي سبز انجام مي شود.

مهندس غلامرضا مفيدي گفت: به منظور جلوگیري از نفت سوزي و آلودگی محيط، با بكارگيري دستگاه هاي سیار فرآورش نفت و انجام 24 عمليات فنی در 7 ماه نخست سال جاري، از سوزاندن بیش از 45 هزار بشکه نفت و رها شدن مقادير قابل توجهي گاز دي اكسيد كربن(CO2) در محيط پيشگيري و نفت سوزی در این شرکت حذف گردیده است .

وي درباره اقدامات اين شركت براي كاهش آلايندگي واحدهاي نمكزدايي توضيح داد: اولويت اين شركت تزريق پساب کارخانه هاي نمکزدایی به چاه هاي دفعي است كه با اهتمام مدیریت و همکاران شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و شرکت کارون ، ميزان تزریق پسآب اين واحدها در 7 ماه نخست سال 1398 برغم تحریم های ظالمانه به ميزان حدود 85  هزار بشکه در روز محقق شده است و به  موازات این فعالیت، ساماندهی و پاکسازي اراضی اطراف تاسیسات نمکزدایی نيز بصورت مستمر تحت پیگیری قرار داشته و با رهنمودها و تعامل با سازمان محیط زیست استان خوزستان تا کنون حجم قابل توجهی از محوطه مجاور حوضچه های تبخیر نیز بهسازی گردیده است .

مهندس مفيدي افزود: شرکت بهره برداري نفت و گاز کارون به منظور کاهش آثار پسماندها و مواد زائد، مدیریت پسماند صنعتی در کلیه فرآیندها را اجرايي نموده كه بر همین اساس پسماندهاي حاصل از فرایندهاي جاري سازمان در قالب روش ها و الزامات زیست محیطی نظیر انتقال به سیستم های استاندارد و مورد تایید سازمان محیط زیست امحاء گردیده است .

وي ادامه داد: در راستاي مدیریت پسماندهاي صنعتی و ویژه در 7 ماهه اول سال 98 ، حدود 5 تن فیلتر مصرفی واحدهاي عملیاتی جهت امحاء به دستگاه زباله سوز و همچنین جهت دفن به لندفیل پتروشیمی ارسال شده كه اين اقدامات با مجوز و تحت نظارت سازمان محیط زیست صورت گرفته است .

مديرعامل شرکت بهره برداري نفت و گاز کارون اظهار داشت: مدیریت و بهینه سازي مصرف انرژي بخش ديگري از فعاليت هاي اين شركت در حوزه محيط زيست است و در اين راستا اقداماتی جهت بهبود مصرف انرژي از جمله تعامل با سازمان توزیع برق جهت کاهش و مدیریت مصرف در ساعات اوج مصرف، استفاده حداقلی از ماشین آلات دوار برقی، نصب پنجره هاي دوجداره، تعویض سیستمهاي روشنایی و سرمایشی پرمصرف صورت گرفته است .

 افزایش مساحت  فضاي سبز در تاسيسات شرکت نفت و گاز كارون به بیش از 32  درصد

 وي با بيان این مطلب که شرکت کارون از استاندارد تکلیفی فضای سبز تاسیسات عبور کرده، اظهار داشت: در حال حاضر حدود 32 درصد از مساحت تأسیسات و اطراف آنها به میزان حدود 240 هزار  مترمربع داراي فضاي سبز می باشد که این موفقیت علاوه بر حدود 450 هزار مترمربع جنگل کاری صورت گرفته درحوزه عملیاتی این شرکت محقق گردیده است، که با پشتیبانی مناطق نفتخیز جنوب و درراستای حفاظت از محیط زیست ، افزایش سطح فضای سبز و جنگل کاری درکانون ریزگرد های جنوب شرق کلانشهر اهواز تحت پیگیری قرار دارد .

اجراي پروژه هاي زیست محیطی در شرکت بهره برداري نفت و گاز کارون

مديرعامل شرکت بهره برداري نفت و گاز کارون گفت: در حوزه عملیاتی شرکت کارون هم اكنون 30 پروژه زيست محيطي با اعتبار  تقریبی 8 هزار میلیارد ریال در بخش  های  حفاظت  و کاهش  آلاینده های هوا ،  خاک  و آب در دست اجرا می باشد .

مهندس مفيدي با تاکید به نقش این پروژه ها در صیانت از محیط زیست، از تکمیل و راه اندازی پروژه  بهسوزی مشعل واحد بهره‌برداري شماره 2 اهواز با استفاده از توانمندی متخصصان داخلی شرکت بهره برداری نفت وگاز  کارون و مناطق  نفتخیز  جنوب خبر داد و افزود: دراین راستا  علاوه بر تقلیل آلاینده  ها  و کاهش  گاز سوزی به میزان  حدود 10 میلیون فوت مکعب در روز، دانش فنی طراحی، ساخت واجرای این گونه پروژه ها کسب گردیده که با تامین  منابع مالی مورد نیاز، این تجارب جهت بهسوزی سایر مشعل های شرکت قابل تسری و استفاده خواهد بود .

شركت بهره‌برداري نفت و گاز كارون بزرگترین شرکت بهره بردار تابع شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب است که با توان تولیدحدود  25 درصد نفت خام کل کشور مسئوليت راهبري و توليد صيانتي نفت، گاز و مايعات گازي را از میادین تحت سرپرستی با رعایت الزامات زیست محیطی و صیانت از سرمايه هاي طبيعي برعهده ‌دارد .

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    V5.3.6.0