تولید نفت و گاز

  

 

 

ميـدان نفتـي آسمـاري اهـواز:

مخزن آسماری میدان نفتی اهواز در سال 1337 هجری شمسی با حفر چاه شماره 6 اهواز کشف گردید.  اولین چاه این مخزن در مرداد 1291 تا عمق 1100 متری حفاری شد.  چاه شماره 2 اهواز نخستین چاهی است که به سازند آسماری رسید، این چاه تا کلاهک گازی حفاری گردید اما ادامه حفاری آن متوقف شد.  بین سالهای 1328 تا 1336 سه حلقه چاه دیگر حفاری گردید اما حفاری چاه شماره 6 اهواز نوید تولید از مخزن آسماری را به دنبال داشت.  حفاری این چاه در شهریور 1336 آغاز و در حین حفاری قسمت فوقانی آسماری در فروردین 1337 دچار فوران شد اما سرانجام چاه در سال 1338 بعنوان تولیدی نفت آسماری تکمیل گردید و تولید از آن تا میزان سی و پنج هزار بشکه در روز افزایش یافت.  در ابتدای تولید، فرآورش نفت در مجموعه‌های تفکیک سرچاهی به طور موقت صورت می‌گرفت که با استمرار تولید،‌واحدهای بهره‌برداری پنج‌گانه فعلی به مرور احداث و در مدار فرآورش نفت و گاز قرار گرفتند.

این مخزن در حال حاضر با تعداد 291 حلقه چاه تولیدی،‌تزریقی و مشاهده‌ای و تولید 610 هزار بشکه در روز یکی از قدیمی‌ترین و در عین حال بزرگترین مخازن نفتی می‌باشد که حفظ سقف تولید و صیانت از آن نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و اجرای به موقع پروژه‌های مشخص شده می‌باشد.

ميـدان نفتـي بنگستـان اهـواز:

اين مخزن با تركيبي از سازندهاي توليدي ايلام و سروك داراي حدود 31 ميليارد بشكه نفت در جاي اوليه بوده و بهره‌برداري از آن از سال 1350 آغاز گرديده است. با توجه به نقش اين مخزن در مجموعه مخازن شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب، پس از پايان جنگ تحميلي حجم بسيار بالايي از فعاليت هاي حفاري چاهها بر روي اين مخزن متمركز شد و از سال 58 تا كنون با حفاري 100 حلقه چاه جديد مجموع چاه‌هاي تكميلي در اين ميدان به 208 حلقه و كل توليد آن حدود 196 هزار بشكه در روز مي‌باشد. نفت اين مخزن (API=25/5 ) بدليل دارا بودن حدود 3 درصد حجمي گاز S 2H نيازمند تأسيسات مقاوم در برابر هيدروژن سولفوره است.

 ميـدان نفتـي بنگستـان اهـواز:

اين مخزن با تركيبي از سازندهاي توليدي ايلام و سروك داراي حدود 31 ميليارد بشكه نفت در جاي اوليه بوده و بهره‌برداري از آن از سال 1350 آغاز گرديده است. با توجه به نقش اين مخزن در مجموعه مخازن شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب، پس از پايان جنگ تحميلي حجم بسيار بالايي از فعاليت هاي حفاري چاهها بر روي اين مخزن متمركز شد و از سال 58 تا كنون با حفاري 100 حلقه چاه جديد مجموع چاه‌هاي تكميلي در اين ميدان به 200 حلقه و كل توليد آن حدود 180 هزار بشكه در روز مي‌باشد. نفت اين مخزن (API=25/5 ) بدليل دارا بودن حدود 3 درصد حجمي گاز S2H نيازمند تأسيسات مقاوم در برابر هيدروژن سولفوره است.ميدان نفتي آبتيمور

ميدان نفتي آبتيمور در جنوب غرب اهواز واقع و بوسيله رودخانه كارون به دو قسمت تقسيم شده است. اين مخزن با حفر اولين چاه در سال 1346 شناسايي ولي بهره‌برداري از آن پس از اتمام جنگ تحميلي و در سال 1370 آغاز گرديد. نفت موجود در اين مخزن حدود 1/3 ميليارد بشكه نفت سنگين با حدود 3 درصد حجمي گاز هيدروژن سولفوره برآورد گرديده است. تاكنون 53 حلقه چاه در سازندهاي ايلام سروك به صورت معمولي و دوگانه حفاري و تكميل شده است. در حال حاضر از این مخزن روزانه 60 هزار بشكه  نفت استحصال می‌شود.

   

 ميـدان نفتـي منصـوري (آسماري):

مخزن آسماری میدان نفتی منصوری در 45 کیلومتری جنوب شرقی اهواز و در امتداد میادین آبتیمور و سوسنگرد در سال 1342با حفاری چاه شماره 1 منصوری کشف گردید. مخزن آسماری این میدان دارای ابعاد 30 کیلومتر طول و 3 کیلومتر عرض می‌باشد.  از نظر زمین شناسی سازند مذکور به 8 لایه تقسیم‌بندی شده است که با توجه به سطح تماس آب و نفت فقط لایه‌های 1، 2 و 3 در ناحیه نفتی مخزن قرار گرفته‌اند.  تاکنون 22 حلقه چاه روی این مخزن حفر گردیده است.  اولین چاه این مخزن در سال 1342 حفاری و تولید از آن از سال 1353 با دبی 5/13 هزار بشکه در روز و به سمت واحد بهره‌برداری شماره 1 اهواز آغاز گردیده است که پس از احداث واحد بهره‌برداری منصوری در سال 1358 فرآورش نفت از طریق واحد مذکور صورت می‌گیرد.  در حال حاضر تولید روزانه نفت از این مخزن حدود 120 هزار بشکه در روز می‌باشد.

میدان نفتی منصوری (بنگستان)

اولین چاه این میدان در سال 1342 حفاری گردید که متعاقباً به تولیدی آسماری تبدیل گردید.  تولید از مخزن بنگستان منصوری از سال 1353 با حفاری چاه شماره 2 و ارسال نفت آن به واحد بهره‌برداری شماره 1 اهواز آغاز گردید که پس از احداث واحد بهره‌برداری منصوری در سال 1358 فرآورش نفت از طریق واحد مذکور صورت می‌گیرد. این مخزن از دو سازند ایلام و سروک تشکیل گردیده است.  سازند ایلام شامل12حلقه چاه تولیدی با دبی 15 هـزار بشکه در روز و سروک 66 حلقه چاه با دبی 51 هـزار بشکه در می‌باشد.  سازند ایلام از سه لایه تشکیل گردیده که لایه 3 تولیدی آن می‌باشد.  سازند سروک دارای دو لایه تولیدی 4 و 6 بوده و لایه 5 در تولید مشارکتی ندارد.

میدان نفتی رامین

ميدان نفتي رامين با ابعاد 40 كيلومتر طول و 4 كيلومتر عرض در 30 كيلومتري شمال شهر اهواز و در شمال  غربي مخزن مارون واقع شده است و داراي نفت نسبتا سبك در سازند آسماري است. وجود نفت در اين مخزن ابتدا در سال 1354 با حفر چاه شماره يك رامين كشف و سپس به وسيله حفاري چاه شماره 2 رامين مورد تاييد قرار گرفت. از نظر ساختماني، طاقديس كشيده‌اي است كه داراي دو خط محوري در امتداد محور شمال و جنوب غرب است. در اين ميدان 9 حلقه چاه حفر شده است كه چاههاي 3،4،7و8 در بخش غربي مخزن و چاههاي2،5،6 و 9 در بخش شرقي (بخش توليدي) قرار دارند. در حال حاضر توليد از چاه‌شماره 2 صورت مي گيرد. نفت توليدي از اين يك چاه 3/1 هزار بشكه در روز است كه به وسيله يك خط لوله 6 اينچ به طول 5/17 كيلومتر تا چاه كوپال 3 و از آنجا از طريق يك خط لوله 8 اينچ به طول 17 كيلومتر به مرحله دوم بهره بهرداري كوپال منتقل مي‌شود.گروه دورانV6.0.5.0